Trei petroliere uriașe au rupt blocada și au reușit să treacă prin strâmtoarea Ormuz

Strâmtoarea Ormuz
Scris deRealitatea din Irlanda
Publicat17 apr. 2026, 17:12
Sursărealitatea.net
Trei petroliere iraniene, cu o încărcătură totală de circa cinci milioane de barili de țiței, au părăsit miercuri Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz, primele astfel de nave plecate din porturile iraniene după blocada impusă acestora de SUA începând de luni, a anunțat vineri societatea de monitorizare a transportului maritim Kpler.
Citește și
- 21:18Ana Maria Păcuraru: Liderii G7, măsuri pentru a opri răspândirea epidemiei de Ebola
- 21:12Negocieri la Vila Lac între liderii PSD și PNL- aripa pro Veștea. Anca Alexandrescu: „Se bazează pe 233 de voturi în acest moment”
- 19:53Ana Maria Păcuraru: Apropiatul lui Putin îi cere scuze lui Zelenski
- 19:47Premierul desemnat Adrian Veștea, în direct la Realitatea Plus: Negociem cu oricine, inclusiv cu AUR. Nu am rezerve de a sta de vorbă cu absolut oricine, indiferent de orientarea politică - EXCLUSIV
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Irlanda și pe Google News
























