Teheranul a transmis Washingtonului „liniile sale roșii” în negocieri și acuză SUA de eșecul tratativelor

Negocieri Iran - SUA
Teheranul a transmis Statelor Unite „liniile roșii” în negocierile privind conflictul din Orientul Mijlociu, potrivit agenției iraniene Fars. Mesajele au fost trimise prin intermediul Pakistanului, în cadrul unei noi propuneri iraniene pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz și oprirea războiului.
În același timp, ministrul iranian de externe Abbas Araghtchi a acuzat Washingtonul că este responsabil pentru eșecul discuțiilor de pace din Pakistan.
Oficialul iranian, aflat în Rusia pentru o întâlnire cu președintele Vladimir Putin, a declarat că „exigențele excesive” ale Statelor Unite au blocat progresul negocierilor și a subliniat că securitatea Strâmtorii Ormuz reprezintă „o problemă globală majoră”.
Președintele american Donald Trump a anunțat că SUA nu vor relua negocierile directe cu Teheranul și a anulat vizita în Pakistan a emisarilor săi, care ar fi putut relansa dialogul. Trump a afirmat că situația „se va încheia curând” și că Statele Unite „vor fi foarte victorioase”.
Citește și:
- 17:23 - Nicușor Dan, discuții cu șeful Consiliului European înaintea summitulului UE. Cazul dronei rusești căzute în Galați, pe agendă
- 17:09 - Marco Rubio și Dana White semnează un parteneriat istoric între Departamentul de Stat al SUA și UFC
- 11:42 - Președinta Bulgariei, dezamăgită de România. Un proiect comun continuă să fie amânat și întârziat
- 08:26 - Elicopter Apache al armatei SUA, prăbușit în apropierea Strâmtorii Ormuz
Urmărește știrile Realitatea din Irlanda și pe Google News















