Armistițiul dintre Israel și Liban se prelungește cu 45 de zile. Anunțul Departamentul de Stat al SUA

Armistițiu Israel - Liban
Israel și Liban au ajuns la un acord privind extinderea cu încă 45 de zile a armistițiului anunțat de președintele american Donald Trump pe 16 aprilie, a transmis vineri Departamentul de Stat al SUA.
„Încetarea ostilităţilor din 16 aprilie va fi prelungită cu 45 de zile pentru a permite realizarea de noi progrese”, a declarat purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat, Tommy Piggott.
Departamentul de Stat a calificat discuţiile dintre Israel şi Liban, desfăşurate la Washington joi şi vineri, drept „extrem de productive” şi a anunţat că cele două ţări vor relua negocierile la 2 şi 3 iunie.
Negocierile din această săptămână au reprezentat a treia întâlnire dintre cele două părţi de când Israelul şi-a intensificat atacurile aeriene asupra Libanului, după ce Hezbollah a lansat rachete asupra Israelului la 2 martie, la trei zile de la începerea războiului dintre SUA şi Israel împotriva Iranului. Luna trecută, Israelul şi-a extins invazia terestră în sudul Libanului.
Războiul Israelului din Liban, desfăşurat în paralel cu conflictul dintre SUA şi Iran, a continuat să facă ravagii de când preşedintele american Donald Trump a declarat încetarea focului la 16 aprilie, deşi, de atunci, ostilităţile s-au limitat în mare parte la sudul Libanului.
Citește și:
- 17:23 - Nicușor Dan, discuții cu șeful Consiliului European înaintea summitulului UE. Cazul dronei rusești căzute în Galați, pe agendă
- 17:09 - Marco Rubio și Dana White semnează un parteneriat istoric între Departamentul de Stat al SUA și UFC
- 11:42 - Președinta Bulgariei, dezamăgită de România. Un proiect comun continuă să fie amânat și întârziat
- 08:26 - Elicopter Apache al armatei SUA, prăbușit în apropierea Strâmtorii Ormuz
Urmărește știrile Realitatea din Irlanda și pe Google News















