Posibilă reluare a transportului de GNL prin Strâmtoarea Ormuz după două luni de blocaj

Strâmtoarea Ormuz
Scris de Realitatea din Irlanda Publicat: 28 apr. 2026, 10:22
Prima navă încărcată cu gaz natural lichefiat (GNL) pare să fi traversat Strâmtoarea Ormuz de la izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu în urmă cu două luni, potrivit unei analize realizate de Bloomberg. Informația, bazată pe date de urmărire maritimă, ar putea semnala o posibilă reluare timidă a traficului energetic într-una dintre cele mai sensibile rute din lume.
Citește și
- 08:43Opt persoane au murit în urma prăbuşirii bombardierului B-52 al Forţelor Aeriene ale SUA în California
- 17:33Rares Bogdan, reacție tranșantă înaintea ședinței decisive din PNL: „Veștea va fi premierul României”
- 15:29În culisele Summitului G7: Ana-Maria Păcuraru transmite exclusiv pentru REALITATEA PLUS
- 15:07Transmisiuni speciale de la Summitul G7: Ana-Maria Păcuraru, singurul jurnalist român invitat de Casa Albă
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Irlanda și pe Google News


























