Doi români, arestați în Ungaria după ce au jefuit un camion. Unul s-a dat drept polițist

FOTO: Arhivă
Doi cetățeni români, în vârstă de 36 și 38 de ani, au fost arestați în Ungaria, fiind suspectați că au jefuit un șofer străin de camion într-o parcare de pe autostrada M5.
Incidentul s-a petrecut în dimineața zilei de 4 mai 2026, în zona Lajosmizse, în apropiere de orașul Kecskemét. Victima, un cetățean bulgar, dormea în camion când a fost trezită de cei doi bărbați.
Unul dintre suspecți s-a prezentat drept polițist și i-a cerut șoferului să arate banii pe care îi avea asupra sa. Când camionagiul a scos un teanc cu mai multe mii de euro, bărbatul i l-a smuls din mână și a fugit împreună cu complicele său.
Poliția ungară a identificat rapid mașina folosită de suspecți, le-a reconstituit traseul și i-a oprit pe autostradă. Victima l-a recunoscut pe falsul polițist, iar cei doi români au fost audiați pentru furt și plasați în arest. Ancheta verifică și posibila lor implicare în alte fapte similare.
Citește și:
- 14:58 - ALERTĂ. Droguri periculoase inundă străzile din Europa, iar traficanții folosesc submarine și drone pentru livrări
- 08:33 - Atac rusesc cu drone și rachete asupra regiunii Harkov: trei morți și 18 răniți
- 08:26 - Elicopter Apache al armatei SUA, prăbușit în apropierea Strâmtorii Ormuz
- 08:23 - Trump: „Vom declara victoria totală în următoarele două săptămâni”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Irlanda și pe Google News















